سنگ آلاباستر

سنگ آلاباستر ،  یک سنگ طبیعی است که با ویژگی شگفت انگیز عبور دهی نور از خود قابلیت های بسیار زیادی برای اجرای دکوراسیون دارد. استفاده از این سنگ در کاخ_ها ، هتل_ها و ساختمان های_هنری کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و آمریکا توسط طراحان بین المللی، ایجاد دکوراسیون های منحصر به فردی را نموده است. این سنگ زیبا در تنوع رنگی سفید ، خاکستری ، دودی مصارف متعددی در دکوراسیون_داخلی منازل، هتل ها، رستوران ها، کافی شاپ ها، استخرها، سالن های همایش و ساخت وسائل_تزئینی ، لوستر ، آباژور ، مجسمه_های_نورانی ، مبلمان و سایر کاربردها دارد

تنوع استفاده از آلاباستر در طراحي داخلي و ساختمان

به نام خدا

این عکس ها تنها بيانگر نحوه و تنوع استفاده از آلاباستر در طراحي داخلي و ساختمان است.

بديهي است رنگ،طرح و بافت آلاباستر فارس تا حدودي با اين سنگها متفاوت است.

1-آلاباستر در نماي ساختمان:

آلاباستر در نماي ساختمان و تفاوت جلوه در روز و شب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آلاباستر چیست؟

آلاباستر:

خاصیت عبور نور یکی از ویژگی های اصلی سنگ آلاباستر است.کشور هایی همچون اسپانیا ، ایتالیا وامریکا که جزو تولید کنندگان این محصول به شمار می آیند از صادرات این محصول سود قابل توجهی به دست می آورند. موحدی کارشناس اکتشاف و فعال معدنی دربارهء سنگ آلاباستر گفت : آلاباستر یکی از انواع بلور های گچی است. این سنگ یکی  از ساختار های ژیپس است و خاصیت عبور نور دارد. معادن سنگ آلاباستر در مناطق مختلفی از ایران وجود دارد که میتوان به شهرستان لامرد در استان فارس اشاره کرد که ضخامت سنگ در آنجا به 1 تا 4 متر میرسد . نکته مهم درباره رنگ سنگ های آلاباستر این است که در همه جای جهان تمام سنگ ها از تراورتن گرفته تا مرمریت و آلاباستر در بازار،رنگ کرم استخانی و سفید در اولویت بوده وبعد ازآن رنگ های دیگر قرار میگیرد.

دلیل تمایل بیشتر بازار به سنگ آلاباسترسفیداین است که بازی با نور در آن آسان است و هر نوری که در آن تابیده شود همان رنگ را بازتاب خواهد داد. سنگ آلاباستر پاک به سنگی اطلاق می شود که هیچ گونه رگه و خطی در آن دیده نمی شود و کاملا سفید است. این سنگ برای نخستین بار در شهر آلاباستر اسپانیا یافت شده و به همین نام معروف شده است.این سنگ پیشینه تاریخی نیز دارد ، سنگ رخام یا آلاباستر در تمدن آزتک (آمریکای جنوبی) سنگی مقدس بود که از آن اشیایی برای مراسم مذهبی و آیین های قربانی می ساختند. اولین مصارف آلاباستر به دوران فراعنه مصر باز می گردد.آثاری از گلدان ها و مجسمه های آلاباستری در اکتشافات باستانی از اهرام مصر به دست آمده ،اگر چه مصارف عمده این سنگ در روم باستان در بخش های مختلف ساختمان رونق بیشتری داشته است.   این سنگ زیبا در تنوع رنگی سفید ، کرم-طلایی، دودی و عقیق شیشه ای و … مصارف متعددی در دکوراسیون داخلی منازل،هتل ها،رستوران ها،کافی شاپ ها،استخر ها ،سالن های همایش و ساخت وسائل تزئینی ،لوستر،آباژور، مجسمه های نورانی، مبلمان و سایر کاربردها دارد.

این نوع سنگ به جهت مرغوبیت و کیفیت بالا جهت صادرات به کشور های اروپایی و حوضه ی خلیج فارس از استقبال قابل توجه ای برخوردار است.